15 май 2019, (сряда) 19:30 - 21:30ч Зала 3 на НДК
На 15 май 2019 се проведе най-голямото събитие за топ строителни предприемачи, инвеститори, архитекти, големи търговци и финансови институции, поканени от Националния Регистър за Ново Строителство и Реконструкции в България. На седмата поредна работна среща присъстваха над 700 представителите от бранша. Събитието се осъществи със съдействието на нашите партньори, сред които са:
Гостите имаха възможност да се запознаят с победителите в годишната „Класация М2“ за 2018 г. Веднъж в годината, Националния Регистър за Ново Строителство и реконструкции – BCC.bg обявява топ Инвеститор, Проектант и Строител на годината.
Класацията се прави изцяло и единствено на база реални числа за квадратни метри разгъната застроена площ, в които е инвестирано, били са проектирани, построени и завършени с акт 16! Класацията е напълно имунизирана срещу субективизъм и показва реалните усилия и успехи на инвеститорите, проектантите и строителите в България.
Класацията представя инвеститорите, проектантите и строителите, които са завършили най-големите обекти в България за предходната година, като е разделена на две:
1. Специални награди за инвеститор, проектант и строител на годината на база най-големи обеми завършени обекти, измерени в разгъната застроена площ през изминалата година:
- Инвеститор на годината – Барокко Студио
- Проектант на годината – Ер Те Консулт
- Строител на годината – Монтаж Строителни Конструкции
2. Награди за инвеститорите, проектантите и строителите, част от строително-инвестиционния процес на най-големите завършени обекти през изминалата година в отделните категории:
Ваканционни комплекси:
- Инвеститор: Атлантис България Холдинг
- проектант: Спейсмод
- строител: Проект Строй
Специализирани сгради:
- Инвеститор: Билдинг Хоспиталс
- проектант: Иво Петров Архитекти
- строител: Пайп Систем
Атракционни и спортни сгради:
- Инвеститор: Община Шумен
- проектант: Атек-ВД
- строител: Джи Пи Груп
Промишлена сграда:
- Инвеститор: Парк Индустрия - София-Изток
- проектант: Иво Петров Архитекти
- строител: Монтаж Строителни Конструкции
Офис сграда:
- Инвеститор: Бизнес Парк София
- проектант: А и А архитекти
- строител: Джи Пи Груп
Търговска сграда:
- Инвеститор: Пловдив Плаза
- проектант: Стивън Джордж Интернешънъл - България
- строител: Сиенит Строителна Група
Xотел/Xотелски комплекс:
- Инвеститор: Парадайз Тур Инвест
- проектант: Мио Дизайн
- строител: Тодоров и син 99
Жилищни сгради:
- Инвеститор: Барокко Студио
- проектант: Ер Те Консулт
- строител: Артекс Инженеринг
Проведе се и панелна дискусия за състоянието на пазара, перспективи и възможности пред индустрията и очаквания, на която участваха арх. Ангел Захариев – А и А Архитекти, арх. Радо Тодоров – Ер Те Консулт, г-н Светлин Николчев – Ролпласт, г-н Михаил Чобанов – Bulgarian Properties, инж. Иво Трингов – Кордеел България, г-н Веселин Симов – Рока България и г-н Красимир Шалев – Бигла III.
Участниците продължават да изразяват оптимизъм за развитието на пазара, като се обединиха около тезата, че строителството, особено на жилищните сгради, ще продължи със значителни ръстове поне до края на 2020. Увеличението на цените на имотите в момента се забавя, поради увеличеното предлагане, но въпреки това не се очаква спад.
Възможностите за големи увеличения в строителството, са значително ограничени от тромавите административни и градоустройствени процедури. Има много мащабни проекти, които са на стартовата права, но поради редица административни усложнения не могат да започнат реализация.
Участниците изразиха опасения, че се увеличават инвеститорите, които нямат нищо общо със строителството и действат спекулативно, като изкривяват пазара и качеството.
Представени бяха доклади за актуалното състояние на пазара за цялата страна
Продължава бързото развитие на сградното строителство в страната. Заради кризата от 2008 г. се наблюдаваха 5 поредни години на спад. След преломната 2012 година, когато сградното строителство достигна дъното, започна бързо възстановяване на пазара. От тогава се наблюдават 6 поредни години с двуцифрено увеличение на стартиралото строителство в страната. Тенденция през 2018 се запазва и добавя нови 26,71% ръст.
Поредния ръст регистриран през 2018 година води до нови 6,6 млн. кв. м РЗП преминали в етап строеж, което като обем достига до нивото на 2005 г. Общото сградно строителство за изминалата година е 68% от започналото строителството през най-силната 2007 година.
Градското жилищно строителство продължава да е най-значимият сегмент, който е в основата на цялостното представяне на строителната индустрия. Отчита се ръст от 42,91%, като градските жилищни сгради, преминали в етап строеж през 2018 г., имат 3 987 692 кв. м РЗП или с 1 197 428 кв. м повече от 2017.
Динамичното изграждане на промишлените и складовите площи е другият сегмент, който обуславя ръстовете от последните години, като има увеличение от 15,58% за изминалата година с обща стартирана разгъната застроена площ 1 311 607 кв. м. Той въздейства изключително положително, не само за строителният бранш, но и за цялата микро-икономическа среда, като създава условия за цялостно развитие на икономическите показатели.
Съществен фактор през изминалата година е отбелязаният ръст при строителството на офиси, като той достига до близо 30% повече от обема за 2017.
За първата четвърт на годината, високото строителство в цялата страна бележи ръст.
По данни Националния Регистър за Строителство BCC.bg за първите три месеца на 2019 са стартирани с 26,31% по-голям обем площи, спрямо същия период на 2018 година. Общият обем възлиза на 1 756 532 кв. м разгъната застроена площ.
Основната причина за увеличението се дължи на два от типовете сгради – жилищни и промишлени сгради. При жилищното строителство се отчита значителен ръст от 48,38% за цялата страна, като общият обем площи достига до 1 046 665 кв. м. Най-значим принос в този сегмент се дължи на София, Пловдив, Варна и Бургас. Интересно е да се отбележи, че обемът на този сегмент достига до 82,61% от този през първото тримесечие на 2007. Съответно за водещите четири области тези съотношения са: София – 76,40%, Пловдив – 122,81%, Варна – 92,38% и Бургас – 101,50%.
Един от основните фактори за отчетените високи ръстове през последните години във всички сектори е силният подем на промишлените сгради, които създават работни места. Без развитие на индустрията в страната нямаше да се случат и тези темпове на жилищния пазар.