За трета поредна година строителният бранш върви нагоре. Тенденцията ще продължи до 2018 г., след което се очакват корекции надолу. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията за перспективите на пазара, организирана от Националния регистър за ново строителство и реконструкции (НРНСР).
За 2015 г. е отчетен ръст на започналото ново строителство от над 16% спрямо година по-рано, като достигнатите обеми са най-големи от 2009 г. насам. Въпреки това те остават на една трета от строителството през пиковата 2007 г.
Това означава, че пазарът има потенциал за растеж. Според участниците в дискусията през тази и следващата година строителството може да се увеличи с между 15 и 25%. През 2018 г. обаче вероятността е отново да има корекция към намаление на общото сградно строителство.
Фалитът на Корпоративна търговска банка и падащите лихви са стимулирали раздвижването на строителния сектор, особено при изграждането на жилищата, бяха единодушни участниците в дискусията. Мащабът също расте - ако допреди година-две обектите са били с разгърната застроена площ от 2000 - 3000 кв. м, то сега инвеститорите стават по-смели и вече се изграждат проекти за над 10 000 кв.м.
Промяна има и сред купувачите. Ако преди кризата пазарът се движеше от \"спекулативните играчи\", които купуваха ваканционни имоти с цел бърза препродажба или отдаването на имота под наем, то сега се търсят качествени имоти с добра локация в големите градове за жилищни нужди. Това е причината за ръста при строителството на жилища, докато в същото време има осезаем спад при ваканционните имоти.
Расте и строителството на нови предприятия и заводи, което е добър индикатор за развитието на икономиката, коментира Пламен Русев, основател на НРНСР.
Ръст при жилищата и спад при ваканционните имоти
Стартиралото строителство през миналата година записва ръст от 16.4% на годишна база до над 3.3 млн. кв.м. Жилищното строителство е с най-голям дял от близо 1.8 млн. кв. м, следвано от промишленото с над 700 хил. кв. м., сочат данните от регистъра.
Изграждането на нови жилища има най-голям ръст през миналата година от 52%, следвано от офисите с близо 40%, промишленото строителство с почти 20% и търговските площи с малко под 17%.
В същото време спадът при строителството на ваканционни имоти е над 56%, Общата площ на започнатите обекти \"втори дом\" са едва 159 656 кв. м, което е най-ниските обеми от 12 години насам.
Пловдив – новата строителна площадка
Заради строителството на ваканционни имоти със затихващи функции по морето Пловдив се очертава като новата строителна площадка на България – ръстът е над 60% през 2015 г. спрямо година по-рано, сочат данните от регистъра. Основният двигател за това е разсрастващата се индустриална зона \"Тракия\" и нуждата от нови жилища за работниците. Регионът има 13.5% дял от общия за страната строителен сектор със започнати обекти с разгърната застроена площ за 451 559 кв. м.
Като обем стартирало строителство София остава лидер с над 1.155 млн. кв. м площи, което е една трета от всички строежи в страната, но ръстът е 51% на годишна база.
Във Варна е отчетено увеличаване на започналото ново строителство с 35%, а във Стара Загора – с 2.2%.
В същото време доскорошната строителна площадка номер едно област Бургас отчита спад от 46.5%, заради срива на ваканционните имоти.
Спортни съоръжения на всеки километър
С тройно увеличение на обемите спортната инфраструктура е хитът при завършените обекти през 2015 г. Обяснението е над 400-те милиона лева изсипани европейски средства в селски стадиони и тези от бюджета в спортни зали в големите градове.
Наскоро вицепремиерът Томислав Дончев призна, че е притеснен за поддържането на тази инфраструктура, която трябва да е в отлично състояние и да се ползва ефективно през следващите пет години, съгласно европейските изисквания.
Националният треньор по волейбол Пламен Константинов пък пророкува, че \"скъпите селски стадиони до една година ще станат складове за ябълки\".
Силна е била изминалата година и за строителството на предприятия и заводи с ръст на обемите от близо 44%. При офисите увеличението е над 72%, а при жилищата – с почти 14%.
При ваканционните комплекси също е отчетено увеличение на завършените обеми – с почти 13%. Спад е регистриран при търговските площи с над 70%.
Непредвидимият сектор
Според участниците в дискусията основният проблем е дали еуфорията от последната година би могла да доведе до криза в строителния и имотен бранш, предизвикана от вътрешни дисбаланси и фактори на пазара.
В последно време навлизат нови играчи в инвестиционния процес, което крие рискове, още повече, че и икономическите фундаменти на страната не са особено стабилни.
Притеснително за експертите е и че периодите на криза и възход в строителния сектор вече се редуват през кратки интервали от време, докато сроковете в строителния процес остават същите. Това предизвиква сериозна непредвидимост в сектора.